CHCIEJSTWA

CHCIEJSTWA I INSPIRACJE – UNIKATOWA POLSKA BIŻUTERIA

Uwielbiam otaczać się ładnymi rzeczami. Lubię błyskotki dla codzienności. Kwiaty na biurku, poduszki dopasowane do nastroju, doniczki w jednej tonacji, filiżanki nie z tej bajki, talerze nie od kompletu. To tych wszystkich przyjemności dołączam jeszcze biżuterię. Trochę taka ze mnie sroczka. Szyja bez naszyjnika? Uszy bez kolczyków? Gołe paluchy? Poczułabym się po prostu nago.

Od niedawna zapałałam miłością do biżuterii autorskiej, niesieciówkowej, w szczególności polskiej. Takiej, w której tworzenie ktoś osobiście włożył swe serducho, ubrudził pazury i przemyślał dlaczego. Takiej która nie zabarwi mi ucha po jednym dniu noszenia i nie połamie się po otworzeniu pudełka. Dlatego dzisiejsze chciejstwa są dla wszystkich innych sroczek, miłośniczek srebra, złota czy kamieni szlachetnych. Dziś o polskiej biżuterii. Autorskiej i wyjątkowej.

AGATA BIELEŃ

To, co mnie najbardziej urzeka w jej projektach to miłość do prostych lini i geometrii. Najnowsza kolekcja “Right Line” zainspirowana jest serigrafią Henryka Stażewskiego „Kompozycja” z 1983 roku. Praca ta dosłownie oddaje zamiłowanie Agaty Bieleń do minimalizmu i czystej formy. Sama opisuje najnowszą kolekcję tak: “Pierwszym wyobrażeniem o linii jest ślad jakie narzędzie zostawia na płaszczyźnie – rysunek. Linearne, geometryczne kompozycje oraz idee konstruktywizmu stały się inspiracją dla serii form. Linia, kąt prosty i kwadrat, te podstawowe jednostki geometrii w oderwaniu od płaszczyzny papieru budują kolejne przestrzenne kompozycje, których rysunek zmienia się w zależności od kąta patrzenia i sposobu ułożenia poszczególnych elementów.”

Lekka, subtelna biżuteria to idealny wybór dla tych z Was, które lubią delikatne dodatki, czyste formy ubrań i minimalne wzory.

agatabielen.com 
zdjęcia: agatabielen.com

 


FRUIT BIJOUX

Za tym projektem stoi mężczyzna! Pochodzi z Gdańska, miasta w dużej mierze związanego z biżuterią. Tworzy krótkie, wykonane ręcznie serie. Dotychczasowa kolekcja podzielona jest na trzy barwne palety: neutralną, ciepłą i zimną. Najbardziej przypadła mi do gustu paleta neutralna, w której królują złoto, srebro i czerń. Moi ulubieńcy to naszyjnik i pierścionki inspirowane prawdziwymi bryłkami złota. Wykonane z mosiądzu, pokryte srebrem lub złotem. W kolekcji ciepłej i zimnej znajdziemy także pierścionki “Vu”. Co kryje ta nazwa? “vu [vy] adj a meaning of coolness “you are soo vu”. Prawda, że czad? Na pewno nosiłabym magentowy pierścień mocy, totalnie dziewczyński i słodki. Geometryczny, zrobiony z żywicy akrylowej pięknie odbija światło i na pewno zostanie zauważony.

www.fruit-bijoux.com 
zdjęcia: www.fruit-bijoux.com

 


ORSKA

Anna Orska tworzy bardzo wyraziste projekty, często podparte ciekawą ideą.
Uwiodła mnie kolekcjami Insekty i Apis, mogłabym mieć je wszystkie.“INSEKTY to kreatywny sposób na obrócenie czegoś nieprzyjemnego, odpychającego w przedmiot fascynacji i pożądania.” Nie trzeba było mnie długo przekonywać, kocham insekty i mogłabym mieć całą kolekcję. “Teorię o pracowitości pszczół postanowiliśmy zweryfikować na własnej skórze. Okazuje się, że skonstruowanie perfekcyjnego plastra miodu rzeczywiście wymaga nieprzeciętnej precyzji i zaangażowania całego zespołu. Dzięki temu otrzymujemy liczne geometryczne ażury, które kuszą ciepłą barwą i wysokim połyskiem. Apetyczne?” tak opisuje kolekcję Apis. Dla mnie zdecydowanie apetyczna, cudnie geometryczna i zdecydowanie pięknie wykonana.

U Orskiej znajdziemy także kolekcję męską, trochę zadziorną i charakterną. Spinki do mankietów w kształcie tabletek, szczypiec lub takie z elementami starych zegarków zatopionych w żywicy.

orska.pl
zdjęcia: www.orska.pl

 


KOPI

“Nowoczesna, pomysłowa, ekstrawagancka.” tak opisuje swoją kolekcję Natalia Kopiszka, studentka projektowania ubioru. Co mnie urzekło? Dłonie! Piękny motyw kolczykowy, naszyjnikowy i bransoletkowy. Jestem szczęśliwą posiadaczką długich kolczyków z motywem dłoni. Co ciekawe dużo ludzi przybija im “piątkę”, zatem muszą mieć coś w sobie. Poza tym bardzo starannie wykonane i efektowne. Zwróćcie uwagę, że Kopi to nie tylko biżuteria, ale i ciekawe tkaniny!

Psst, kolczyki przychodzą w cudnie cukierkowej, różowej kopercie!

kopi.com.pl
zdjęcia: www.kopi.com.pl 

 


SAVVY

Tworzy ją Szczecinianka! Czyli z góry przydzielona lekka przewaga 😉 W porównaniu do czterech powyższych marek bardziej rockowa i eksperymentująca. Savvy to w większości pierścionki, które nie są jedną, spójną kolekcją. No chyba, że pod hasłem “punk!”, bo to hasło przychodzi mi do głowy najszybciej. Wszystkie pierścionki wykonywane są własnoręcznie, co przekłada się na indywidualne, szałowe dzieła na palcach. Zrobione są najczęściej z mosiądzu i srebra. Dodatkowo odziane kryształami, kamieniami szlachetnymi lub diamentami. Moi ulubieńcy? Pierścionek z pirytem i kryształem górskim! Na palcach muszą wyglądać obłędnie i majestatycznie. Większość biżuterii przywodzi mi na myśl naturę, morskie lub górskie krajobrazy. Co zrobić z zebranymi nad morzem otoczakami? Pierścionki. Z muszlami? Pierścionki! Kto je zrobi? Savvy.

www.facebook.com/SAVVYjewellery

zdjęcia: www.facebook.com/SAVVYjewellery

 
 


KASIA WÓJCIK

“Moją misją jest łączenie nowoczesnego designu oraz sztuki złotniczej” co zdecydowanie można potwierdzić. Proste formy i asymetryczne kształty to to, co charakterystyczne w biżuterii Kasi Wójcik. Większość kształtów opiera się na prostych liniach i różnych kątach. Stanowią oprawę dla delikatności jak i pochwalę detalu. Kolejna autorka stawia na minimalizm, idealne wykończenie i piękne materiały.

“Czyste, subtelne formy, asymetryczne cięcia, wykończone lekkim zarysowaniem, błysk czystego złota. Delikatność. Detal. W każdym projekcie, w każdej z tych rzeczy zawarty jest fragment mojej wyobraźni i moich emocji.” Tak swoją kolekcję Subtle opisuje sama autorka.

www.facebook.com/kasiawojcikjewellery

zdjęcia: www.facebook.com/kasiawojcikjewellery www.kasiawojcik.com/

 
 


DOROTA TOMASZEWSKA

Muszę przyznać, że do tej projektantki przyciągnęła mnie nazwa nowej kolekcji – Miro. Lubię, kiedy inspiracje wypływają ze świata sztuki i wkraczają w nasze codzienności. Szczególnie jeśli chodzi o charakterystyczne malarstwo. Biżuteria z mosiądzu, stali szlachetnej i srebra przeplata się z dobrze wykorzystanymi motywami z obrazów katalońskiego artysty. Dobry pomysł stał się znakiem rozpoznawczym autorki. Brawo.

 

www.picapica.p, autor: Katarzyna Jankowiak

 
 


POLA ZAG 

Absolwentka architektury wnętrz tworzy biżuterię z mosiądzu i stali nierdzewnej. Ostatnia kolekcja ukazała się pod nazwą NJUTA. Kryje w sobie coś z dziecięcych mazów, zawijasów i lekko poskręcanych sznurków. W poprzedniej serii DUST dominowały okręgi. Lekkie, kilkukrotnie powielone lub swobodnie opadające na dekolt.

http://sklep.polazag.com

zdjęcia: polazag.com

 


ALE.

Aleksandra Przybysz, swoją prace rozpoczyna od zabawy z papierem. Biała kartka spaja wszystkie jej projekty. Wzory biżuterii powstają poprzez załamania i zgięcia papieru. Tworzące się zawijasy, skręcenia i fale stają się inspiracją do nadania stalowej lub srebrnej formy. Papier pojawia się także w kolekcji ORIGAMI, która jednoznacznie odwołuje się do japońskiej sztuki składania papieru. Jest i odwołanie do sztuki! Seria geometrycznych naszyjników LUMEN odwołuje się do prac Mondriana.
ALE to zdecydowanie marka ambitna, z małymi dziełami sztuki.

aleconcept.com

 

zdjęcia: aleconcept.com


10DECOART

Wspominam o tej marce szczególnie ze względu na broszki. Muszę przyznać, że mam małą kolekcję przypinek i broszek. Królują te śmieszne i brak takich, które mogłabym np. przypiąć do eleganckiej marynarki lub po prostu do płaszcza. Rozwiązanie znalazłam w prostej formie i kolekcji  marki 10decoart. Przypinki tworzone są z mosiądzu galwanizowanego złotem, srebrem lub rutenem. Większość z nich ma proste, geometryczne kształty, dla większych sroczek znajdą się pinsy z kryształkami Swarowskiego. Za pomocą małych dodatków możemy przekształcić prosty sweter lub płaszcz w małe świecidełko. Dodatkowa biżuteria jest wtedy zbędna.

10decoart.comzdjęcia: 10decoart.com

2 Comments Add New Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *