DIY

SOJOWE ŚWIECZKI DIY

Zapalone świeczki zawsze sprawiały mi przyjemność. Wieczory przy subtelnym świetle zawsze mnie odprężały. Przy okazji trafiałam na ciekawe zapachy, które działały jak aromaterapia.

Od dłuższego czasu zaczęły pojawiać się w sklepach świeczki sojowe, które reklamuje się jako zdrowsze i o wiele bardziej wydajne. Postanowiłam sprawdzić czy to prawda i czy jestem w stanie sama takową wykonać.

Troszkę teorii:
Świeczki, które najczęściej i najchętniej kupujemy składają się z parafiny, którą otrzymuje się z ropy naftowej, ze smoły węgla brunatnego, torfu lub smoły łupkowej. Możliwe jest to, że większość świec wykonana jest z odpadów, które pozostają po procesie rafinacji ropy naftowej. Według badań wykonanych przez American Chemical Society przy spalaniu świec parafinowych mogą wydzielać się substancje takie jak benzen(substancja rakotwórcza) czy toluen(substancja szkodliwa i toksyczna dla układu oddechowego, krwionośnego i rozrodczego. Może wywoływać podrażnienia). Poza parafiną, ważnymi składnikami są substancje zapachowe, barwniki i rodzaj materiału, z którego wykonany jest knot. Oczywiście nie mówię, żeby rezygnować ze świeczek parafinowych, nie popadajmy w skrajności. Natomiast myślę, że dobrze mieć świadomość konsumencką, która pozwoli nam na najlepsze wyboru, także przy zakupie świeczek.

Jakie świeczki mamy jeszcze do wyboru?

Z wosku pszczelego.
Podobno świece wykonane właśnie z takich składników mają właściwości oczyszczające powietrze z kurzu, pleśni, wirusów i bakterii. Jedyny warunek - muszą być w 100% wykonane z wosku pszczelego. Producenci świeczek mogą napisać na etykiecie "wyprodukowane z wosku pszczelego" już od 51% wosku pszczelego, zatem warto spytać o skład.

Z wosku sojowego.
Wosk sojowy uzyskiwany jest z oleju sojowego. Bardzo często, w sklepach internetowych,  możemy kupić wosk wykonany z soi z upraw ekologicznych, wolnych od modyfikacji genetycznych, pestycydów i toksyn. Wiele świec sojowych możemy wykorzystać także do masażu. Brzmi kusząco.
Plusem jest także dłuższy czas spalania, który dochodzi do 30%-50% w stosunku do świec parafinowych. Pamietajmy! Wosk sojowy wymaga specjalnych olejków eterycznych, najczęściej są to olejki naturalne.  Do wykonania w domu zdecydowałam się wykorzystać właśnie ten wosk, ze względu na najszybsze i najwygodniejsze przygotowanie.
Wosk możemy zakupić np. w kilogramowym worku. Wosk zakupiony przez mnie miał formę mniejszych kawałków, podzielonych na płatki. Cena kilograma wosku to ok 25-30zł.
Do pracy!

1.  
Pierwszy krok to wsypanie wosku sojowego do większego słoika. Pamiętajmy, że wosk będzie się rozpuszczał więc zostawmy mu trochę miejsca. W trakcie rozpuszczania zawsze możemy dodać więcej płatków.

2. 
Tutaj mamy dwie opcje. Jeśli posiadacie mikrofalówkę czas przygotowania będzie trochę krótszy. Osobiście rozpuszczałam wosk w kąpieli wodnej. Temperatura topnienia wosku to 50 stopni, nie powinna przekraczać 90 stopni.

3.
Po rozpuszczeniu wosku możemy dodać olejki eteryczne. Pamiętajcie o wyborze tych odpowiednich. Powinniśmy dodać olejki w temperaturze ok 60 stopni lub niższej. Jeśli chodzi o ilość to maksymalną ilością jest 12% ilości roztopionego wosku. Wszystko lekko mieszamy.

4.
Czas na knoty. Kupiłam knoty bawełniane, pakowane po 10 sztuk. Cena to ok 2-4 zł.
Przygotowujemy szklane pojemniczki, w których mają się palić nasze świeczki. Bierzemy jeden knot i zanurzamy w roztopionym wosku. Następnie przyczepiamy knot na środku pojemniczka. Trzymamy chwilę, by przylepił się do powierzchni. W tym momencie możemy zaczepić knot o łyżeczkę bądź o dwie pałeczki, żeby utrzymał się w pionie.

5.
Do przygotowanych szklanych pojemników, filiżanek lub innych wybranych naczyniach nalewamy wosk. W tym momencie knot staje się elastyczny i łatwo go przesunąć. Próbujmy ustawić go jak najbardziej pionowo. Możemy go zaczepić o wcześniej wykorzystane łyżeczki bądź pałeczki. Tak przygotowane świece zostawiamy na 24 godziny lub nawet 48 godzin. Wtedy osiągną najlepsze właściwości.

 

Bądźmy w kontakcie!
Zaglądajcie na:
  photo 1406330210_46-facebook_zpsada33272.png  photo 1406330204_78-instagram_zpsa8a01f4f.png  photo 1406331362_73-pinterest_zpsf9c1633f.png

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *