SZYCIE

Jeans i Wielka Fala w Kanagawie

Wplątuję w codzienne życie wiele japońskich inspiracji. Próbuję czerpać nie tylko z przeczytanych o kulturze książek, języka i kuchni, ale także z mody, która tak bardzo mnie urzeka. Szczególne miejsce zajmuje u mnie japońska moda uliczna, przesiąknięta odwagą i luzem. Często ukazująca się w jeansie lub lnie. Ach, przecież sam strój może pokazywać spokój, a może i szaleństwo!.

Pierwsza rzeczówka opiera się w większości na przeróbkach, a konkretniej na doszyciu dwóch elementów. Po dłuższym czasie noszenia jeansowej długiej koszuli czy narzutki przyszedł czas na zmiany. Od dawna chodziły za mną patchworkowe wzory, które dobrze współgrają z odcieniami niebieskiego i granatu. Poza tym, nie ukrywam, mam trochę resztek materiałów, które czekają na ciekawe połączenia i wykorzystanie w ramach nie marnowania resztek. Wszystkie tkaniny użyte do tego projektu są japońskie, co sprawia, że do zwykłego ciuszka dochodzi jeszcze troszkę historii. Gdzie ukrywają się materiały? Z przodu na ramieniu dodałam mały kawałek, a z tyłu większy, złożony z czterech różnych wzorów.

Druga część projektu to bardzo prosta koszulka z przedłużonym tyłem. Nie ukrywam, że chciałam przyciągnąć uwagę do samego wzoru, dlatego wybrałam bardzo prostą formę. Sam wzór odnosi się do drzeworytu o tytule “Wielka fala w Kanagawie”, którego autorem jest Hokusai Katsushika. Drzeworyt powstał ok 1831 roku i był pierwszą pracą z cyklu 36 widoków na górę Fudżi. Jest to chyba najbardziej znana i rozpoznawalna praca Hokusaia. Osobiście zachęcam do zapoznania się z innymi pracami autora, bo możecie mi wierzyć…istnieją o wiele ciekawsze i intrygujące prace. Polecam całą serię związaną z motywami dziwnych stworzeń związanych z mitologią i tradycjami ludowymi, tzw. yōkai. Ciekawie przedstawione są także motywy roślinne. Sam motyw fali w Kanagawie został w kulturze popularnej wyeksploatowany wiele razy, ale pomyślałam “jak tu się nie skusić…?”.

7 Comments Add New Comment

  1. O, jak dawno nie byłam w tych naszych blogowych stronach! Zaglądam, a tu takie cuda u Ciebie <3 Piękny nowy wygląd strony, Daga! Rzeczówki i sesja wspaniałe, połączenie jeansu z wzorami patchworku podbija te błękity na wyższy poziom, bardzo lubię takie zabawy w monochromie. Koszulka to idealny krój do eksponowania wyjątkowości tkaniny, tak jak napisałaś, wzór na pierwszy plan 🙂

  2. widziałam już na Insta Twoją cudownie przerobiona jeansową koszulę i chyba skuszę się na podobną przeróbkę bo nie ukrywam ale jestem nią oczarowana ~:)

  3. Cudowna sesja, zdecydowanie wyróżnia się na tle blogów szyciowych. W tatuażach i wzorze koszulki rozpoznaję zamiłowanie do japońskiego drzeworytu (Hokusai?).

    Pozdrawiam serdecznie
    polka-dots.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *